• Vdekja e papritur e internetit

  Vdekja e papritur e internetit

  Ju mund të mos më njihni mua apo edhe kompaninë time ‘LivePerson’, por sigurisht keni përdorur shpikjen time. Në vitin 1995, unë zbulova teknologjinë e bashkëbisedimit (chat) që shfaqen në faqet e internetit. Sot, më shumë se 18 mijë kompani në mbarë botën, duke përfshirë edhe markat e njohura si T-Mobile, American Express, Citibank dhe Nike, përdorin softuerin tonë për[Read More…]

  Facebook është në telashe

  Facebook është në telashe

  Facebook, kolosi prej dy miliardë përdoruesish që pikërisht mbi të dhënat i ka ngritur themelet e tij, ndodhet përballë një vështirësie ligjore që mund të shkaktojë një efekt zinxhiror shumë të madh. Dhe pasojat e mundshme të të cilit janë të pallogaritshme. E gjitha nis nga një vendim i një gjykate në Berlin, që në fakt i jep një shuplakë[Read More…]

  Koncepti i ri i Volkswagen: makinë që ecën vetë dhe pa timon

  Koncepti i ri i Volkswagen: makinë që ecën vetë dhe pa timon

  Volkswagen do të prezantojë në Ekspozitën e Gjenevës një makinë-koncept që do të ecë vetë, madje nuk do të ketë as timon.E quajtur I.D. Vizzion, mjeti do të pasqyrojë idenë e kompanisë për të ardhmen, kur çdo makinë do të jetë plotësisht elektrike dhe autonome. Mendohet se kjo makinë do të jetë e fuqishme dhe e shpejtë. Bateria e saj[Read More…]

  BE, kritika për Facebook dhe Twitter

  BE, kritika për Facebook dhe Twitter

  Propozimet e paraqitura deri tani nga Facebook dhe Twitter për KE-në janë ende të pamjaftueshme.Pikat e rëndësishme të kërkuara nga unioni këto kompani i kanë marrë parasysh vetëm pjesërisht, ku theksohen procedurat për bllokimin e përmbajtjeve dhe të llogarive të përdoruesve ku ndeshen problemet më të mëdha. Komisionerja për Drejtësinë e BE, Vera Jourova deklaroi se propozimet e paraqitura deri[Read More…]

  Google heq përgjegjësinë nga vetja për vjedhjen e fotove

  Google heq përgjegjësinë nga vetja për vjedhjen e fotove

  Në një përpjekje për të mos stimuluar piraterinë e imazheve, Google ka përditësuar motorin e saj të kërkimit. Gjiganti amerikan i teknologjisë ka “zhdukur” butonin “View Image” (Shiko imazhin) në momentin që kërkon për foto në motorin e tij të kërkimit. Në vend të kësaj, janë vendosur vetëm dy butona, “Visit”, që të adreson direkt tek faqja që e ka[Read More…]

  Nga 0 në 100 km/h për 1.9 sekonda (Foto)

  Nga 0 në 100 km/h për 1.9 sekonda (Foto)

  Një markë japoneze thotë se ka krijuar makinën e parë në botë që shkon nga 0 në 100 km/h për më pak se 2 sekonda. Aspark Owl u prezantua në Ekspozitën e Frankfurtit vitin e kaluar. Makina ka 430 kuaj fuqi, peshon 860 kg dhe arrin shpejtësinë 100 km/h për 1.9 sekonda. Kjo do të thotë se një shpejtësi të[Read More…]

  Qyteti i “zemrave të thyera”

  Qyteti i “zemrave të thyera”

  Burrat nga Chelmsford janë konsideruar nga gratë dhe të dashurat e tyre si më pak romantikë në Britani të Madhe. Studimi, i cili hulumtoi 1.500 gra në marrëdhënie afatgjata, zbuloi se 79 për qind grave thanë se partneri i tyre nuk ishte më romantik. Në mënyrë të ngjashme, më shumë se gjysma e përshkroi bashkëshortin e tyre si “të padobishëm”[Read More…]

  Heq dorë nga alkooli dhe kafeja për 2 vite, zbuloni çfarë i ndodhi

  Heq dorë nga alkooli dhe kafeja për 2 vite, zbuloni çfarë i ndodhi

  Mijëra njerëz bëhen çdo vit pjesë e ritualit për të lënë pijet alkoolike për 30 ditë, por një burrë ka vendosur të vazhdojë më gjatë. Një inxhinier i Nju Jork nuk konsumoi alkool apo kafe për dy vite dhe rezultatet ishin të habitshme. Një prej gjërave që u zhdukën nga jeta e tij? Thashethemet. Tobias Van Schneider shkruajti: “Nëse ka[Read More…]

 • testting posts

  Source from..

  Google Maps do të tregojë gjendjen e baterisë suaj

  Google Maps do të tregojë gjendjen e baterisë suaj

  Google Maps shumë shpejt do të lejojë që përdoruesit e tij të shpërndajnë gjendjen e baterisë së tyre, në mënyrë që të afërmit dhe miqtë të mos tremben nëse papritur nuk u kthejnë më përgjigje. Sigurisht që do të duhet pak kohë përpara se të merrni këtë “update” në telefonin tuaj dhe ende nuk është vendosur nëse do të futet[Read More…]